קצת על אזורינו

קצת על אזורינו

הערבה מחולקת לשלושה חלקים:

  • החלק הדרומי – מכונה הערבה של הקיבוצים – הבנוי משרשרת של בקעות הסגורות מכל הכיוונים, הכוללות את בקעת אילת, בקעת עברונה, בקעת יטבתה ובקעת סעידיאין (בקעת קיבוץ יהל).
  • החלק המרכזי – מכונה בשם גב הערבה – משתרע בין קיבוץ יהל לנחל חיון ומגיע לגובה של עד 300 מטר מעל פני הים.

  • החלק הצפוני – מכונה בשם הערבה התיכונה או הערבה של המושבים משתרע בין נחל חיון ומגיע עד החוף הדרומי של ים המלח / מושב נאות הכיכר, שממוקם בגובה של מינוס 400 מטר מתחת לפני הים.

המאפיין העיקרי של הערבה התיכונה הוא, שהיא מנוקזת על ידי נחל אחד גדול, נחל הערבה – שאוסף נחלים מסיני, ירדן והנגב ונשפך בסופו של דבר לים המלח.

עמק הערבה מאופיין בתנאים מדבריים קיצוניים, וזה אומר, חום רב בקיץ – עד כ-50 מעלות בצל, ומיעוט משקעים – בין 20 ל-30 מ"מ בשנה. תנאים אלו מציבים את הערבה בשורת המדבריות עם התנאים הקשים בעולם.

בערבה כמות גדולה של מי תהום, הן בשכבות עמוקות – בממוצע עומק של כ-1000 מטר, והן בשכבות עליונות – בממוצע של כמה עשרות מטרים. השילוב בין המים לבין התנאים הקיצוניים הופכים את עמק הערבה לייחודי ומעניין בקנה מידה עולמי.

מושב חצבה

מושב חצבה ממוקם בערבה התיכונה. במושב כ-130 משפחות המתפרנסות רובן ככולן מחקלאות חורף. הקיום בערבה מתאפשר בעקבות הימצאות מאגרי מי התהום וחמישים קידוחי מים המספקים מי שתייה וחקלאות לכל יישובי הערבה, וביניהם גם מושב חצבה.

המושב ממוקם כ-25 ק"מ דרומית לים המלח, כ-135 ק"מ מאילת, כ-100 ק"מ מבאר-שבע ובסמיכות לגבול עם ירדן. בשנים האחרונות החל להתפתח בישוב ענף התיירות. יש לציין שעונת החורף, הכוללת את האביב והסתיו בתוכה, מתאימה מאוד לטיולים באזור הערבה ומזרח הנגב.

בקרבת הישוב ישנן אפשרויות טיול רבות, כגון: שמורת שיזף, ציר המעיינות, כביש מעלה עקרבים והמכתשים, קניוני צפון הנגב – אשלים, פרס, תמר, צפית, גוב ועוד. כמו כן, הישוב קרוב לדרך הבשמים וקניוני מרכז הנגב, כגון: ברק, ורדית, עדה ועוד. ישנן מספר אפשרויות מגוונות לטייל באזור, כגון: טיולים רגליים, טיולי אופניים, רכבי שטח או פשוט להירגע.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן